2012. április 26.
B(U)Y ME
A kalocsai és a matyó hímzés a reneszánszát éli (nem csak) Magyarországon. Egyre több hazai divattervező nyúl vissza az ősmagyar motívumokhoz, és a magyar közönség nem győzi háláját kifejezni.
Hrivnák Tünde divattervezőnk nem divatból nyúl a letűnt korok virágmintáihoz - hozzá mindig is közel állt a hagyományőrzés mai, modern formanyelven. Hétfőn, a Zara Hotelben megrendezett divatbemutatón Pataki Zita és Bánhidi Petra a BY ME Matyó és Kalocsai kollekció védnökei, valamint az est házigazdái, Polyák Lilla és Homonnay Zsolt köszöntötte a főként közéleti személyekből és hírességekből, sajtóképviselőkből álló közönséggel az egyedi darabokat.
Merjünk bátran a hagyományainkból építkezni!
Az idei tavasz üde színeiben pompázó ruhákat a virágmotívumok bolondították meg, de csak leheletfinoman. Az egyszerű fekete-fehér összeállítások mellett helyet kapott a mélykék, a tűzpiros, a türkiz, a bézs és a narancssárga, valamint a szomorú kalocsai mintavilág lila, zöld és kék színárnyalatai is. A ruhák az állandó és örök eleganciát sugallták, őrizve a kulturális hagyományokat. Ráadásul a mai modern nő ruhaviseletét maradéktalanul hozta a kollekció.
A divat minden korszakban hat, a magyar minták állandóak
A kalocsai és matyó hímzéseket Kalocsán és Mezőkövesden készítették, melyek mára már a BY ME ruhák védjegyeivé váltak. Régi és új, egyszerre – bizonyította be Hrivnák Tünde tervező, akinek célja nem volt más, mint elegáns köntösbe bújtatva becsempészni az aktuális divatba a hagyományos magyar motívumokat.
A BY ME SPICY kollekció jellegzetessége a riselin hímzés. Ez a géppel készített kézi hímzés vetekszik bármely csipkedíszítéssel a világon. Ráadásul nevét a Vasállarcos c. filmből is ismert, Richelieu-bíborosról kapta, ugyanis a minta szülőhazája Franciaország. (A mi kedvenc ruhánk is egy, a riselin hímzéssel készített, törtfehér, sokatsejtető darab volt.) A természetes alapanyagokra – pamut, tisztaselyem és lenre varrott hímzéseknek varázslatos, misztikus kisugárzása van. A ruhafazonok követik az aktuális trendeket. A kerek és egyenes nyakkivágások, egyenes vonalú és bő szabású szoknyák a különleges technikával készült ruhákat egyedivé és különlegessé teszik.
A népművészetben a rózsa a nő, a tulipán a férfi
De mi a különbség a matyó és a kalocsai virágminták között? A kérdés jogos, a különbséget nem is könnyű észrevenni, laikus szemmel gyakorlatilag lehetetlen, ugyanis mind a kettő stílus a virágornamentikából táplálkozik. Azonban a kalocsaiban észrevehetjük a szabadon rajzolt mintákat, míg a matyó íróasszonyok sokkal szigorúbbra komponálták a tulipánokat, gyöngyvirágokat, rózsákat, liliomokat, szegfűket, nefelejcseket… A mezőkövesdi hímzést eredetileg fekete klott és fehér vászon anyagra varrták, egyszerű kék és piros fonallal. A színek meghatározott jelentéssel bírtak: pl. a fekete a föld, az erő és a termékenység, a piros az öröm, a kék pedig a bánat színe volt.
Az említett árnyalatok visszaköszönnek Hrivnák Tünde munkáin is, ám ezúttal új jelentéstartammal felruházva: a fekete és a fehér színek ezúttal az állandóságot, a kék szín az eleganciát jelképezi, míg a piros szín energikussá teszi a ruhákat.
Lazáry Fanni
Fotó: Holecz Endre